Glacjolodzy odkryli, że w ciągu ostatnich 15 lat temperatura śniegu i powietrza w niektórych punktach na powierzchni Antarktydy regularnie spadała poniżej oficjalnie odnotowanego minimum -89,2 stopni Celsjusza. Według pomiarów satelitarnych temperatura śniegu spadła do -98,6 stopni Celsjusza. Temperaturę powietrza w pobliżu powierzchni można oszacować dość zgrubnie na podstawie tych danych, jednak według naukowców może ona być bliska -98 stopni. Temperatury te zostały zarejestrowane na małych nizinach wschodniej części Płaskowyżu Polarnego w okresach bardzo suchej i bezchmurnej pogody, piszą naukowcy w Geophysical Research Letters.
W całej historii pomiarów temperatury, minimalną temperaturę powietrza przy powierzchni Ziemi odnotowano na Antarktydzie 23 lipca 1983 roku. Rekord uzyskany po bezpośrednich pomiarach naziemnych na antarktycznej stacji Vostok wyniósł -89,2 stopni Celsjusza. Później jednak wielokrotnie odnotowywano niższe temperatury na kontynencie, ale wszystkie te dane uzyskiwano wyłącznie za pomocą pomiarów satelitarnych. Przykładowo, w 2010 r, to właśnie z pomocą satelity odnotowano temperaturę -93,2 stopni Celsjusza w rejonie stacji Fuji Dome.
Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Holandii, kierowani przez Teda Scambosa z University of Colorado Boulder, odkryli, że w kilku lokalizacjach we wschodniej części Płaskowyżu Polarnego temperatury wielokrotnie spadały poniżej opublikowanych wartości w ciągu ostatnich 15 lat. Naukowcy doszli również do tych wniosków na podstawie pomiarów spektrometrycznych wykonanych przy użyciu satelitów klimatycznych. Warto zauważyć, że spektroradiometry pozwalają dokładnie zmierzyć temperaturę śniegu na powierzchni, a temperatura powietrza na wysokości dwóch metrów – jest to wskaźnik używany do określenia rekordowych wartości – może się od niej znacznie różnić. Wynika to z charakterystyki topografii powierzchni i jej wpływu na proces chłodzenia radiacyjnego, a także konwekcji powietrza w pobliżu powierzchni. Prowadzi to do różnicy temperatur, więc dokładność określania temperatury powietrza na podstawie danych spektrometrycznych jest nieco niższa.
Glacjolodzy odkryli, że w latach 2004-2016, kiedy dokonywano pomiarów, podczas nocy polarnych temperatury śniegu…